LAPL(A) - Light Aircraft Pilot Licence, dozvola za upravljanje lakim zrakoplovima
Prva pilotska dozvola koja omogućava upravljanje sa avionima maksimalne mase do 2.000 kg radi rekreacije i osobnih potreba, na nekomercijalnim letovima s ne više od 3 putnika. Program obuke se sastoji od teorijskog dijela za PPL(A) dozvolu u verziji učenja na daljinu (distance learning) na engleskom ili njemačkom jeziku, i praktičnog dijela od minimalno 30 sati leta. Kroz ovaj program steći ćete osnovna znanja u pilotskom poslu, te samostalno moći upravljati navedenom kategorijom zrakoplova u privatne svrhe.
Tečaj osposobljavanja za pilota lakih zrakopova
Tečaj za pilota lakih zrakoplova namjenjen je svim rekreativcima koji imaju želju samostalnog upravljanja lakim zrakoplovima najveće dopuštene uzletne mase od 2.000 kg uz maksimalano 3 putnika.
Teorijski dio obuke se vrši putem sustava učenja na daljinu na engleskom ili njemačkom jeziku, a sastoji se od 10 cjelina isto kao i kod PPL(A) obuke.
Teorijski dio obuke zahtjeva računalo sa Windows ili MacOS operativnim sustavom i pristup internetu.
Kroz sustav polaznici su vođeni u učenju, i provjeri znanja, te su obvezni svaku od cjelina zadovoljiti sa min. 75% točnih odgovora.
- Air Law and ATC Procedures
- Aircraft General Knowledge
- Flight Performance and Monitoring
- Human Performance and Limitations
- Meteorology
- Navigation
- Operational Procedures
- Principles of Flight
- Instrumentation
- VFR/IFR Communication
Praktični dio obuke se obavlja na aerodromu Lučko, kao baznom aerodromu za obuku pilota. Tijekom školovanja posjećuju se i neki od ostalih aerodroma u Republici Hrvatskoj.
Obuka se vrši na avionima Cessna 150 i Cessna 172, a sve prema željama polaznika.
Kako bi se pristupilo praktičnom dijelu obuke, polaznik je obvezan posjedovati lječničku svjedodžbu II kategorije, i položene pretpristupne testove za praktičnu obuku.
Sam tijek obuke podijeljen je u tri nastavne cjeline
Sam tijek obuke podijeljen je u tri nastavne cjeline
- Aerodromsko letenje poznato kao i 'letenje u školskom krugu' gdje kandidat savladava elemente polijetanja, sletanja, standardne zaokrete, imitacije raznih otkaza na avionu, planiranja i horizontalnog letenja.
- Letenje u trenažnim zonama letenje u trenažnim zonama se sastoji od vježbi raznih elemenata u letu i vanrednim postupcima u letu, let na malim brzinama, prevlačnja aviona sa snagom i bez snage motora, oštrim zaokretima, i pokaznim osnovnim akrobatskim manevrima.
- Rutno letenje vjerovatno i najzanimljiviji dio obuke gdje polaznici krstare iznad predivnih gradova, posječuju druge aerodrome i uživaju u predivnim pogledima.